Italian 6 Preparation for Final Exam Signorina Troullos.

Slides:



Advertisements
Presentazioni simili
Sfogliandomi… Viaggio tra me e me alla scoperta dellaltro… A travel between me and myself discovering the other…
Advertisements

I numeri, l’ora, I giorni della settimana
Qual è la differenza e quando li usiamo?
They will read I will study She will walk the dog You guys will win the game!
Obiettivo: To be confident when describing yourself and others
Lo sport. The following verbs will help you talk about what you like to do in your tempo libero: Giocare – to play (io) (tu) (lui/lei) (noi) (voi) (loro)
Lezione Uno Conversazione basica.
Grammar Tips. Meanings of verbs in the present May describe things that are continuing over a period of time.
Idioms with AVERE Electronic Flashcard.
Surprise Culture Grammatica I verbi Vocab
Passato Prossimo con Avere
piacere The verb to like does not have a direct equivalent in Italian.
© and ® 2011 Vista Higher Learning, Inc.4B.1-1 Punto di partenza Italian uses two principal tenses to talk about events in the past: the passato prossimo.
Punto di partenza Reciprocal verbs are reflexives that express a shared or reciprocal action between two or more people or things. In English we often.
© and ® 2011 Vista Higher Learning, Inc.10A.1-1 Punto di partenza Infinitive constructions consisting of a conjugated verb and an infinitive are common.
Il presente del congiuntivo (the present subjunctive)
Il presente del congiuntivo (the present subjunctive)
Ripasso di captitolo 6 Il passato prossimo.
Capitolo 1 Ripasso dei vocaboli e dei verbi AVERE e ESSERE.
Gli aggettivi possessivi Possessive adjectives Your – il tuo… e il vostro His or her – il suo…
Ripasso di captitolo 6 Il passato prossimo. In Italian the passato prossimo expresses completed actions that happened a short time ago. In Italian this.
+ Ciao Capitolo Uno IN CENTRO + OGGI LILIANA E LUCIA SINCONTRANO IN CENTRO.
Sapere e Conoscere Signora Albanese Ottobre 2013.
Common Words and Phases 3 Parole e Frasi Comuni 3 Signora Patterson.
Gli studenti saranno in grado di usare limperfetto per descrivere cosa facevano da piccoli. Da Fare Ora: 1.Che programma televisivo hai guardato ieri?
Espressioni con “avere”
Da fare ora: Facciamo alcuni esempi 1.___________(dormire) alle dieci di sera. (loro) 2.Noi ___________ (partire) alle sei e mezzo di mattina. 3.John ___________.
Che cosa ti metti per…? Obiettivo: To be able to say what you wear for different occasions using the verb mettersi correctly venerdì il 20 settembre.
Il passato prossimo.
Emma Project INCONTRO
Guardate le seguenti due frasi:
AGGETTIVI POSSESSIVI REVIEW
Italian Regular Verbs Italian Regular Verbs Regular or irregular?? Italian verbs are either regular or irregular. Italian irregular verbs MUST be memorized…
Obiettivo: To describe yourself
How to conjugate an -ARE verb parlare mangiare cantare pagare comprare usare.
Elementi di Grammatica
10/12/ IL VERBO AVERE to have Capítulo 2.2 Pagine Quanti anni hai?
Italian 1 -- Capitolo 2 -- Strutture
Italiano 1 -- Cap Strategie di comunicazione
avere venire essere I verbi irregolari stare bere andare uscire dare
Viaggiare Camminare in città Camminare in montagna Ascoltare musica Imparare litaliano Cucinare Fare sports Chiacchierare con gli amici Imparare cose nuove.
DIRECT OBJECT PRONOUNS 21 marzo 2012 TURN TO PAGE 134 in your Textbook.
Oggi è il_______________ Fate Adesso: 1.They are 2.He is not 3.I am not 4.Describe yourself 5.Whats Raffaele like? 6.athletic (f) 7.You (formal/pl) 8.Whats.
Oggi è il_______________ Fate Adesso: 1.To be 2.They (m) 3.young 4.Describe yourself. 5.Whats Rosa like? 6.Generous (f) 7.We 8.You (plural/informal) 9.She.
Essere avere To Be To Have.
Common Words and Phases 1 Parole e Frasi Comuni 1 Signora Patterson.
FARE ADESSO Describe the people in the picture in three words in Italian. Think of their size compared to each other, colors of their clothes.
Che cosa ti piace fare? Itl 7.
FOR EVERY CALLOUT THAT YOU WILL SEE IN ENGLISH PROVIDE (IN WRITING) THE CORRECT ITALIAN SENTENCE OR EXPRESSION. REMEMBER TO LOOK AT THE VERBS AND PAY.
Lezione 1: Lei come si chiama?
Oggi è il trenta gennaio
PLURALI - with NOUNS PAY ATTENTION TO THE ENDING OF THE NOUN! “O” ---> “I” ex) il quaderno -> i quaderni “A” ---> “E” ex) la matita -> le matite “E” --->
Pronomi personali di forma tonica
Che ora e’/ Che ore sono?.
Passato Prossimo. What is it?  Passato Prossimo is a past tense and it is equivalent to our:  “ed” as in she studied  Or “has” + “ed” as in she has.
Fate adesso (Answer the questions in full sentences)
Saluti ed espressioni Greetings in Italian.
Italian 1 -- Capitolo 2 -- Strutture
AVERE / ESSERE / STARE/FARE
POSSESSIVE ADJECTIVES and POSSESSIVE PRONOUNS are usually compound forms which include a definite article that cannot be translated into English.
Buon giorno Io sono Professoressa Kachmar. Buon giorno Io sono Professoressa Kachmar.
Il tempo Signora Albanese.
Oggi è il___________________ Fate Adesso: 1.You (formal/plural) 2.I am not 3.fun (m) 4.How is Mario? Describe Mario. 5.hardworking (f) 6.studious 7.To.
I verbi. PRONOMI SOGGETTO singolare I ……………………….io you (fam.) ……….. tu he ……………………lui she ………………… lei you (formal) ……. Lei plurale we ……………………… noi you..……………………
FATE ADESSO: Cosa vuol dire? What is the underlined word called? Come stai tu? Io sono Marisa. Lei è italiana.
Stare essere avere Irregular Verbs Meaning: To Be To Have.
ITALIAN ITALIAN FOR POST GRADUATE STUDENTS 22 nd February 2016 WEEK 1 Aureliana Di Rollo.
Il passato prossimo (present perfect - past tense)
Avere Vs. Essere Qual è la differenza e quando li usiamo?
I verbi. PRONOMI SOGGETTO singolare I ……………………….io you (fam.) ……….. tu he ……………………lui she ………………… lei you (formal) ……. Lei plurale we ……………………… noi you..……………………
Transcript della presentazione:

Italian 6 Preparation for Final Exam Signorina Troullos

La Famiglia???? Quizlet Set!

Che cosa hai??? Quizlet Set!

Il Corpo Umano Quizlet Set!

Essere Meaning: “to be” io sono noi siamo tu sei voi siete lui lei è Lei loro sono

Avere Meaning: “to have” io ho noi abbiamo tu hai voi avete lui lei ha Lei loro hanno *Certain expressions ALWAYS use verb avere! Ex. Age, something hurting, hungry/thirst, hot/cold, etc.

-Are Verbs  Know which verbs are –are verbs (the list we learned)  Know how to use them in a sentence- drop the –are and add the endings below: -are verb endings io -o noi -iamo tu -i voi -ate lui lei -a Lei loro -ano Quizlet Set!

-Ere Verbs  Know which verbs are –ere verbs (the list we learned)  Know how to use them in a sentence- drop the –ere and add the endings below: -ere verb endings io -o noi -iamo tu -i voi -ete lui lei -e Lei loro -ono Quizlet Set!

Gli Aggettivi Possessivi myyourhis/herouryour (plural) their m.s. f.s. m.p. f.p. myyourhis/herouryour (plural) their m.s. il mi oil tu oil su oil nostr oil vostr oil loro f.s. la mi ala tu ala su ala nostr ala vostr ala loro m.p. i mi eii tu oii su oii nostr ii vostr ii loro f.p. le mi ele tu ele su ele nostr ele vostr ele loro

Che ora è? 1:00 È l’una. 2:00 Sono le due. 2:10 Sono le due e dieci 2:15 Sono le due e quindici. Sono le due e un quarto. 2:30 Sono le due e trenta. Sono le due e mezzo. Sono le due e mezza. 2:45 Sono le due e quarantacinque. Sono le tre meno quindici. Sono le tre meno un quarto. del mattino: a.m. di pomeriggio: in the afternoon di sera: in the evening

Che giorno è? Ex. Friday, June 20, 2014 D (day) venerdì A (article) il N (number) venti M (month) giugno Y (year) duemilaquattordici

Com’è lui? Com’è lei? Come sono loro?  Com’è lui/lei? What is he/she like?  Come sono loro? What are they like?  Answer with adjectives:  Lui è alto e bello. Lui è intelligente e simpatico.  Lei è bruna e alta. Lei è energica e allegra.

Italian 6 - Scritto Write a description of yourself and a friend. Please write the description of yourself and of your friend in separate paragraphs, using complete sentences. In each paragraph, make sure to include:  A sentence introducing saying the person’s name  Each person’s age  Each person’s hair and eye color  Two adjectives (descriptions) about each person - can be physical or personality  One activity that each person likes to do

Prewrite: “Io” My name: My age: My hair color: My eye color: 2 adjectives to describe me: One activity that I like to do: “Io” My name: My age: My hair color: My eye color: 2 adjectives to describe me: One activity that I like to do: “Il mio amico/la mia amica” His/her name: His/her age: His/her hair color: His/her eye color: 2 adjectives to describe: 1activity that he/she likes: “Il mio amico/la mia amica” His/her name: His/her age: His/her hair color: His/her eye color: 2 adjectives to describe: 1activity that he/she likes: