Obiettivo: To be confident when describing yourself and others

Slides:



Advertisements
Presentazioni simili
Sfogliandomi… Viaggio tra me e me alla scoperta dellaltro… A travel between me and myself discovering the other…
Advertisements

Imperfetto IWBAT say what I used to do or was doing in the past.
Qual è la differenza e quando li usiamo?
NAIROBI POLO CLUB MARIA BENCIVENGA MEMORIAL TROPHY.
La Scuola School.
Lezione Uno Conversazione basica.
Grammar Tips. Meanings of verbs in the present May describe things that are continuing over a period of time.
Each student will be able to ask an adult or stranger: What do you like to do? and What dont you like to …?
I verbi riflessivi.
PIACERE To be pleasing To like.
© and ® 2011 Vista Higher Learning, Inc.4B.1-1 Punto di partenza Italian uses two principal tenses to talk about events in the past: the passato prossimo.
Sta andando meglio? oppure ti senti uguale? Is it getting better? Or do you feel the same?
L’albero della famiglia
Punto di partenza Reciprocal verbs are reflexives that express a shared or reciprocal action between two or more people or things. In English we often.
Il presente del congiuntivo (the present subjunctive)
Il presente del congiuntivo (the present subjunctive)
Capitolo 1 Ripasso dei vocaboli e dei verbi AVERE e ESSERE.
Lecturer - Luisa Romano BENVENUTI!. Lecturer - Luisa Romano OBJECTIVES: Say your name Say where you are from Ask where you can buy typical Italian products.
I Saluti Le Presentazioni.
Common Words and Phases 3 Parole e Frasi Comuni 3 Signora Patterson.
Gli studenti saranno in grado di usare limperfetto per descrivere cosa facevano da piccoli. Da Fare Ora: 1.Che programma televisivo hai guardato ieri?
Signorina Mangiafreno
Dr. Piera Carroli, Convener and Lecturer Italian Studies Program
Che cosa ti metti per…? Obiettivo: To be able to say what you wear for different occasions using the verb mettersi correctly venerdì il 20 settembre.
Capitolo 3 3.II Agg. poss. senza l'articolo. Agg. poss. senza l'articolo Mio padre e` pilota. I miei fratelli si chiamano Zorag, Gnam e Tatu`. Tuo cugino.
Emma Project INCONTRO
Cosa ti piace fare? What do you like to do?.
Name this famous bridge which spans the Arno river in Florence: a)Ponte dei sospiri b)Ponte Vecchio c)Castelvecchio Bridge d)Ponte della Libertà
Guardate le seguenti due frasi:
La Gioconda was painted by which Italian renaissance artist? a) Raphael b) Leonardo da Vinci c) Caravaggio d) Michelangelo.
Obiettivo: To describe yourself
Unit 3 Presentazione Anne sta rispondendo ad un ricevuto Da una amica. Dialogue Read Listen Translation.
Italian 1 -- Capitolo 2 -- Strutture
Unchain my heart baby let me be Cause you don't care please set me free Libera il mio cuore, bambina, lasciami vivere perchè non ti importa, per favore.
Viaggiare Camminare in città Camminare in montagna Ascoltare musica Imparare litaliano Cucinare Fare sports Chiacchierare con gli amici Imparare cose nuove.
DIRECT OBJECT PRONOUNS 21 marzo 2012 TURN TO PAGE 134 in your Textbook.
+ Ciao Capitolo 15.4 larticolo determinativo. + i nomi che hanno significato generale o astratto, compresi i colori: Mi piace il rosso I like red L'amore.
Oggi è _____________________ Fate Adesso: 1.hair 2.My eyes 3.Where are you from? (formal) 4.My hair is brown. 5.My birthday is the 2 nd of Jan. 6.I am.
Essere avere To Be To Have.
Water is life - Water, our lives
Common Words and Phases 1 Parole e Frasi Comuni 1 Signora Patterson.
K I can give a character descriptions I can guess meaning of unfamiliar words using other languages and context. I can recognise simple descriptions I.
If all the Thomas DVDs are this
FARE ADESSO Describe the people in the picture in three words in Italian. Think of their size compared to each other, colors of their clothes.
Quanti anni ha? Italian 6.
FOR EVERY CALLOUT THAT YOU WILL SEE IN ENGLISH PROVIDE (IN WRITING) THE CORRECT ITALIAN SENTENCE OR EXPRESSION. REMEMBER TO LOOK AT THE VERBS AND PAY.
1 2 3 Il nome del Voki ________________ Città _______________ Lavoro _______________ Interessi __________________ Il nome del Voki ________________ Città
A Casa e all’ Estero Higher Level
Lezione 1: Lei come si chiama?
ABBA: THANK YOU FOR THE MUSIC
Oggi è il trenta gennaio
PLURALI - with NOUNS PAY ATTENTION TO THE ENDING OF THE NOUN! “O” ---> “I” ex) il quaderno -> i quaderni “A” ---> “E” ex) la matita -> le matite “E” --->
YOUR VOICE RAISES SLIGHTLY AT THE END OF QUESTIONS. This is the only way to make it understood that it’s a question rather than a statement. Can you hear.
Io sono italiana e Lei di dov’è? Io sono inglese e Lei di dov’è?
Italian 6 Preparation for Final Exam Signorina Troullos.
Pronomi personali di forma tonica
Fate adesso (Answer the questions in full sentences)
Saluti ed espressioni Greetings in Italian.
Italian 1 -- Capitolo 2 -- Strutture
 Da fare ora:  Con I compagni di classe chiedete: › A) Come stai? › B) Com’è stato il lungo fine settimana? › C) Cosa hai mangiato durante il giorno.
Buon giorno Io sono Professoressa Kachmar. Buon giorno Io sono Professoressa Kachmar.
PINK FLOYD DOGS You gotta be crazy, you gotta have a real need. You gotta sleep on your toes. And when you're on the street. You gotta be able to pick.
Oggi è il___________________ Fate Adesso: 1.You (formal/plural) 2.I am not 3.fun (m) 4.How is Mario? Describe Mario. 5.hardworking (f) 6.studious 7.To.
Oggi è il quindici aprile LO SCOPO: Impariamo ad usare i pronomi tonici. FATE ADESSO: Study for 5 minutes.
LO SCOPO: Impariamo ad usare i pronomi indiretti. FATE ADESSO: What is an indirect object? Oggi è il diciotto marzo 2015.
Passato prossimo dei verbi riflessivi con Essere
Oggi è il _______________ Fate Adesso: 1.How? 2.How are you? (formal) 3.What’s your name? (formal) 4.My eyes are blue. 5.I am from the U.S. 6.To dance.
Un furto !. Hai 5 minuti per memorizzare le espressioni seguenti Pronti ???
Stare essere avere Irregular Verbs Meaning: To Be To Have.
Descrizione personale Gli obiettivi By the end of the lesson you will be able to: - describe yourself - describe other people.
Transcript della presentazione:

Obiettivo: To be confident when describing yourself and others Come sei fisicamente? Obiettivo: To be confident when describing yourself and others

Mi chiamo Robert. Come sei fisicamente? For the following pictures, describe the people in pairs as if you and your partner are those people: Esempio: Madonna and Robert Kazinsky Ciao, come ti chiami? Mi chiamo Madonna. E tu? Mi chiamo Robert. Come sei fisicamente? Ho i capelli biondi, corti e lisci e gli occhi blu. Sono alta e magra. E tu? Ho i capelli rossi, corti ed ondulati e gli occhi verdi. Sono alto e molto grasso.

Si chiama Robert. Com’è fisicamente? Now describe these people in the 3rd person singular – he/she form of the verb: Esempio: Madonna and Robert Kazinsky Come si chiama? Si chiama Madonna. E lui? Si chiama Robert. Com’è fisicamente? Ha i capelli biondi, corti e lisci e gli occhi blu. È alta e magra. E lui? Ha i capelli rossi, corti ed ondulati e gli occhi verdi. È alto e molto grasso.

Come si dice…?

Attività – Translate the following sentences into either Italian or English: My name is Franco Mazzini. I have blonde, short hair. I wear glasses I am Italian. I have brown, long hair. I have green eyes. I am outgoing My name is Gianni. I am a student and I live in London. I wear glasses I have 3 white rabbits. I have black hair. I wear contact lenses My name is Sandra Esposito. I am American. I have a pencil and a rubber in my rucksack Sono africano. Ho i capelli rossi e gli occhi castani. Ho la barba. Non mi piace lo sport Sono una persona simpatica ma anche socievole. Adoro chattare con i miei amici. Ho i capelli neri. Ho qualche lentigine Porto gli occhiali e ho i baffi. Mia mamma è tedesca e mio padre è polacco I am a friendly person. I have 6 black hamsters. My name is Marina Ponti and I live in Rome. I have grey hair I am a chatterbox. I like to chat! I have black curly hair and green eyes. I am French but my sister is Russian

Writing Activity: To be written on your own without speaking to your partner: Write a letter to your Italian pen friend, telling him/her all about yourself! Include: Name/Age/Nationality/Birthday/Star sign Where you live What colour eyes and hair you have/what your hair is like If you are skinny/fat/tall/short/other details (glasses) Your pets/how many/colour A description of another member of your family Any other details (rucksack items) Start the letter with: Caro Marco Cara Maria Finish with: Un bacio + your name